Jodła - świąteczne drzewko

Jodła to gatunek z rodziny sosnowatych. Jej zaletą i jednocześnie cechą charakterystyczną są grube i pięknie pachnące igły. Jodły pospolite to drzewa bardzo wysokie, ale odmiana kaukaska jest zdecydowanie niższa i lepiej nadaje się do ogrodów. Są też odmiany karłowate, a więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

W ogrodzie jodła dobrze rośnie na kwaśnym podłożu. Trzeba o tym pamiętać i dobrać do niej odpowiednie sąsiedztwo. Na pewno sprawdzą się wrzosy, hortensje, azalie. A spośród innych iglaków mogą być cyprysiki oraz tuje.

Jodła nie tylko pięknie wygląda, ale ma niezwykłe właściwości. Olejek, który się z niej pozyskuje można zastosować w inhalacjach, jest też pomocny przy leczeniu przeziębień. Na jodle żerują mszyce, produkujące spadź. Jest ona pobierana przez pszczoły i przerabiana na pyszny miód spadziowy.

W okresie świątecznym jodła z powodzeniem zastąpi tradycyjny świerk. Jej zaletą są miękkie igły, które nie poranią najmłodszych lub domowych zwierząt. Drzewka, które są upawiane specjalnie jako bożonarodzeniowe choinki mają regularny kształt i dzięki temu są rewelacyjną dekoracją.

Może Cię także zainteresować