Cięte kwiaty - jak przedłużyć ich życie

Często nie możemy się powstrzymać, aby nie ściąć najpiękniejszych kwiatów i nie zabrać ich do domu. Cięte kwiaty pięknie się prezentują, są rewelacyjną dekoracją wnętrza. Latem, gdy wszędzie jest mnóstwo pięknych kwiatostanów czasem pozwalamy sobie na zabranie ich do domu. Warto się zastanowić co zrobić, by jak najdłużej zachowały dobrą kondycję.

Przede wszystkim nie daj się ponieść emocjom. Najlepszą porą na ścinanie kwiatów jest wczesny ranek lub późny wieczór, ponieważ w łodygach znajduje się w tym czasie najwięcej wody. W bardzo upalne dni albo podczas kilkudniowej suszy rośliny są delikatnie zwiędnięte i nie będą w dobrej kondycji. Deszczowe dni również nie są odpowiednie, ponieważ rośliny eksponują się na deszcz i pozbawione korzeni mogą szybko tracić wilgoć.

Jedynym właściwym narzędziem do ścinania kwiatów jest ostry nóż, ponieważ nie miażdży on łodygi. Uszkodzona tkanka sprawi, że kwiaty nie zachowają długo świeżości. A czy wiesz czemu końcówki łodyg powinny być cięte ukośnie? Aby powierzchnia, która pobiera wodę była jak największa. Niby oczywista rzecz, a nie zawsze się o niej pamięta. Nie warto usuwać kolców z róż, ponieważ to rani łodygę, a więc zwiększa ryzyko infekcji.

Wazon to podstawa. Musi być czysty. Wodę powinniśmy wymieniać codziennie lub co drugi dzień. Bardzo ważne jest usuwanie kwiatów i liści zanurzonych w wodę, ponieważ szybko zaczną gnić. Cięte kwiaty warto postawić z dala od słońca. Zdecydowanie dłużej zachowają świeżość, jeśli będą stały w chłodnym miejscu.

Może Cię także zainteresować