Jak zrobić hotel dla pszczół?

Jeżeli mamy ogród lub nawet mały ogródek na balkonie, to powinniśmy zadbać o to, by był on przyjazny dla owadów. Dobrym pomysłem jest, by postawić hotel dla pszczół. Są to przecież bardzo pożyteczne owady, którym należy pomagać.

Hotel dla pszczół wcale nie jest trudną sprawą. Wystarczy odrobina chęci i czasu, a można wyczarować nie tylko domek na owadów, lecz także nieszablonową ozdobę ogrodu. Jeszcze tylko jedna uwaga. Nie obawiaj się, że w hotelu zalęgnie się cała rodzina pszczół i będzie tam niczym w ulu. Spokojnie. Nie wiem czy wiesz, ale ponad 70% gatunków roślin jest zapylana przez pszczoły samotnice. I to one prawdopodobnie wprawadzą się do Twojego hotelu.

Hotel dla pszczół można bez problemu kupić. Ale nie byłabym sobą, gdybym nie próbowała namówić Cię na domek zrobiony własnoręcznie. Jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne podejście, ponieważ przy budowie hotelu prawdopodobnie wykorzystasz rzeczy, które zalegają na Twojej działce. Poza tym to świetna zabawa, do której możesz zaprosić dzieci.

Stopień skomplikowania domku dla owadów zależy tylko od Twojej determinacji. Może to być najprostsze rozwiązania, jak pęk związanych gałęzi albo pnie z wywierconymi otworami. Dobrze sprawdzają się palety wypełnione gałęziami, szyszkami, sianem, suchymi liśćmi. Możesz wykorzystać też cegły tzw. dziurawki. Innym pomysłem na aranżację hotelu jest zbudowanie 'domku’, wypełnionego na poszczególnych piętrach różnymi materiałami. Wtedy istnieje największa szansa, że do Twojego hotelu zlecą się różnorodni goście.

Oprócz pięknego domku nie zapominaj o dwóch równie istotnych rzeczach. Po pierwsze o poidełkach, co wydaje się dość pczywiste. A po drugie pamiętaj o tym, aby hotel dla pszczół ulokować w miejscu przyjaznym dla owadów. Czyli takim, które nie będzie wyeksponowane na słońce, nie będzie możliwości by było zalane, będzie stabilne i solinie umocowane. A przede wszystkim otaczać je będą rośliny miododajne. To ostatnie gwarantuje powodzenie dla Twojego hotelu.

Może Cię także zainteresować