Kokedama - wyjątkowa dekoracja

Brzmi egzotycznie? Kokedama to wiszący ogród. Pomysł na taką uprawę roślin przywędrował z Japonii i zyskuje coraz większą popularność. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kokedama jest po prostu piękna! Nieważne czy wisi podwieszona do sufitu, czy ustawiona jest na podstawce.

Kokedama to po prostu kulka ziemi, obłożona mchem, w której rośnie ozdobna roślina. Nie mniej jednak sposób ekspozycji jest tak wyjątkowy, że kokedama może być naprawdę wyjątkową dekoracją zarówni mieszkania, jak i przestrzeni biurowej, sklepu, salonu.

Można oczywiście kupić gotowe kompozycje, ale można też pokusić się o samodzielne wykonanie dekoracji. Sercem kokedamy może być jakakolwiek roślina o niezbyt rozbudowanym systemie korzeniowym. Chodzi po prostu o to, by nie rozrastała się zbyt szybko i nie uszkodziła kuli. Może to być storczyk, hiacynt, świetnie sprawdzają się wszelkie sukulenty, paprocie, asparagusy, aloes. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Najważniejsze jest to, żeby roślinę dobrać do panujących warunków – natężenia światła w pomieszczeniu, czy może to być roślina wymagająca, czy raczej niewymagająca szczególnej pielęgnacji. Oraż żywotności rośliny w danych warunkach (hiacynty będą cieszyć przez okres kwitnienia, sukulenty nawet kilka lat).

Aby samodzielnie wykonać kokedamę należy oczyścić wybraną roślinę z ziemi, uważając by nie uszkodzić korzeni. Z ziemi dobranej do naszej rośliny oraz specjalnej ziemi do bonsai uformować kulę, do której należy wsadzić roślinę. Ziemia powinna mieć konsystencję glina, a więc być plastyczna. Następnie kulę należy 'obkleić’ mchem i obwiązać szurkiem. Gotowa kula wymaga nawodnienia.

Trwałość kokedamy zależy od wybranej rośliny. Po jakimś czasie może ona wymagać przesadzenia do większej donicy lub kuli.

Może Cię także zainteresować