5 roślin zdobiących ogród jesienią

Jeśli dopiero urządzasz swój ogród, to pamiętaj, żeby tak przemyśleć jego zawartość, aby cieszył swoim wyglądem przez cały rok. Jest kilka gatunków roślin, które jesienią będą doskonałą ozdobą. Zapraszam po garść jesiennych inspiracji!

Po pierwsze jarzębina. Robiliście w przedszkolu korale z jej owoców? Pozycja obowiązkowa dzięcięcych zabaw. Natomiast niezbyt często można spotkać jarzębinę w ogrodach. Być może jest to efekt tego, że jej owoce są trujące i budzi strach, szczególnie u rodziców małych dzieci. A widzieliście kiedyś konfiturę z jarzębiny? Nie ozdobną, ale pyszną 🙂 Więc jak to jest z tą jarzębiną? Otóż okazuje się, że owoce jarzębiny po wygotowaniu tracą swoje trujące właściwości. Można wykorzystywać jej owoce do przetworów. Ba, była to bardzo popularna roślina, później została zapomniana, ale teraz znów wraca do łask. Ja polecam jarzębinę do ogrodu.

Po drugie czarny bez. Trochę podobna historia do jarzębiny. Są pewne obawy, ale sok z czarnego bzu babcia dawała na przeziębienie niejednemu z nas. Czarny bez może być piękną ozobą jesiennego ogrodu. A owoce tego krzewu można wykorzystać na mnóstwo różnych sposobów. Jest to roślina znana ze swoich leczniczych właściwości.

Po trzecie ozdobna jabłoń. Tutaj nie ma wątpliwości, że nie należy jeść owoców. Ale drzewko może cieszyć swoim wyglądem przez większość roku. Wiosną przepięknie kwitnie, a jesienią miniaturowe, kolorowe jabłuszka są wyjątkowo urokliwe. Czasami jabłuszka mogą utrzymać się przez większą część zimy.

Po czwarte laurowiśnia. Bardzo popularna jako żywopłot, ponieważ jest zielona przez cały rok. Ma białe kwiaty, ciemne owoce i podłużne, lśniące liście. Bardzo dobrze prezentuje się przez cały rok.

Po piąte ostrokrzew. Wydaje się, że najbardziej atrakcyjnie wygląda zimą, ale jesienią, gdy owoce dojrzewają prezentuje się równie dobrze.

 

Oprócz tego, że wymienione rośliny ozdobą nasz ogród mają pewną dodatkową zaletę. Będą doskonałym pożywieniem dla ptaków. Można zatem mieć piękny ogród i jeszcze zrobić coś pożytecznego. Zachęcam Was do posadzenia tych roślin w Waszych ogrodach!

Może Cię także zainteresować