Peonie

Peonie to bardzo popularne rośliny ogrodowe. Kiedy pojawiają się wielkie kwiatostany to znak, że jest już lato. Są okazałe, pachnące i przepiękne.

W Chinach kwiaty te są oznaką szczęścia oraz powodzenia. Może dlatego wiele panien młodych decyduje się, aby znalazły się w ślubnych bukietach. Można z nich ułożyć naprawdę eleganckie i okazałe kompozycje. Liście można zasuszyć i użyć do bukietów, a kwiaty są często dodawane do mieszanek zapachowych.

Jak o nie dbać?

Peonie to niezwykłe rośliny. Mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 15 lat. A niektóre gatunki nawet do 50 lat! To naprawdę rekordziści. Jakich warunków potrzebują rośliny, aby być długowieczne? STanowisko powinno być osłonięte od wiatru i dłoneczne. Gleba musi być żyzna, wilgotna i dobrze, żeby była lekko kwaśna. Jeśli gleba nie jest zasobna w składniki odżywcze, należy ją systematycznie użyźniać. Wskazane jest, żeby peonie rosły w oddaleniu od drzew.

Rośliny trzeba dodatkowo nawadniać w razie przedłużającej się suszy. Żaby kwiaty były większe, można obciąć boczne pąki. Kwiaty, które przekwitły należy usunąć, aby nie zawiązały się owoce i niepotrzebnie nie osłabiły kwiatów. Przed zimą roślinę trzeba przyciąć nisko nad ziemią. Przesadzić roślinę należy, gdy nie rozwija się tak obficie (co 10-15 lat).

Może Cię także zainteresować