Zima w ogrodzie

Spadł wreszcie śnieg, zima zaskoczyła drogowców, a w sumie również i Ciebie? Zastanawiasz się czy Twój ogród jest na pewno dobrze przygotowany na ten trudny czas? Czy wszystko zostało dopilnowane? Sprawdźmy.

Lista zadań:

  • Jeśli Twoje rośliny pozostały niezabezpieczone, to jest to naprawdę ostatnia chwila, by je przykryć.
  • Dobrze raz na jakiś czas zdjąć śnieg zalegający na roślinach, nawet tych zabezpieczonych agrowłókniną czy innym materiałem. W ten sposób je odciążysz, napowietrzysz i usuniesz wodę, która zaleje rośliny w czasie roztopów.
  • Przytnij gałęzie, które rosną nisko, aby zabezpieczyć drzewka przez zwierzętami. Okrywanie ziemi wokół roślin uchroni korzenie przed zjedzeniem.
  • W sianie lub trocinach zagnieżdżają się gryzonie. Zwróć na to uwagę podczas zimowych spacerów po ogrodzie. Uważaj także, aby myszy lub inne gryzonie nie zadomowiły się w Twojej piwnicy, garażu czy innego miejsca, w którym przechowujesz plony.
  • To też ostatnia chwila, aby zadbać o drewniane meble ogrodowe i zabrać je do pomieszczenia lub szczelnie zabezpieczyć folią. Ponieszczenie powinno być pozbawione ogrzewania, ponieważ zbyt wysoka temparatura spowoduje wyschnięcie drewna. Meblom trzeba zapewnić suche warunki, ponieważ wilgoć spowoduje gnicie, dlatego przed ich przeniesieniem trzeba je dobrze wytrzeć. Jeśli nie masz ich gdzie przenieść, to przykryj wodoodpornym materiałem, a przed kolejnym sezonem zaimpregnuj.
  • Podobnie, jak o meble trzeba zadbać o narzędzia ogrodowe. Pamiętaj, że metalowe części mogą zardzewieć.

Zima w ogrodzie to nie jest łatwy czas. Ale można o wszystko zadbać i zminimalizować ryzyko szkód.

I jak, udało Ci się wszystko uporządkować? Dobra robota!

Może Cię także zainteresować