Ekologiczne ozdoby choinkowe

Tradycja nakazuje ozdabiać świąteczne drzewko w wigilię. Chociaż już od dobrych trzech tygodni zewsząd atakują nas piosenki, lampki i najlepsze świąteczne okazje, to czasem warto upierać się przy starych zwyczajach, ponieważ mają one swój nieodparty urok.

No dobrze, więc skoro już uprzemy się i przyniesiemy do domu choinkę w wigilijny poranek, to pojawia się zaraz kolejny problem. Czym ją ozdobić? Namawiam Cię na ozdoby nieplastikowe, tradycyjne, własnoręcznie zrobione, a przede wszystkim ekologiczne.

Ciekawe pomysły

Poniżej podrzucam garść propozycji na ekologiczne ozdoby choinkowe:

  • Pierniki – nie dość, że ekologiczne, to jeszcze pyszne. Namawiam Cię do upieczenia tych aromatycznych ciastek i ozdabiania ich w towarzystwie dzieci. Da im to bezcenne wspomnienia, a świąteczne drzewko będzie pachniało korzennymi ciasteczkami. Mniam!
  • Plasterki suszonej pomarańczy – to kolejny aromatyczny akcent. Jeśli dodatkowo wbijesz w pomarańczę goździki, to efekt będzie niesamowity. Równie dobrze będą się prezentować też plasterki suszonych jabłek.
  • Papierowe łańcuchy również sprawdzą się idealnie, szczególnie gdy Twoimi pomocnikami będą dzieci. Mogą być kolorowe albo jednobarwne. Najważniejsze, że przy ich zrobieniu spędzicie razem czas.
  • Papierowe ozdoby a la origami to propozycja dla cierpliwych i zręcznych. Nie mniej jednak takie dekoracje świątecznego drzewka dają niesamowity efekt.
  • Szyszki, czyli dekoracje naturalne. Możesz je oczywiście nieco „podrasować”, spryskując farbą w spreju. Kolor możesz dobrać do wystroju wnętrza lub pozostałych świątecznych dekoracji.
  • A jeśli już jesteśmy przy malowaniu ozdób choinkowych, to nawet sobie nie wyobrażasz jakie cuda można zrobić z… makaronu. Wyobraź sobie na przykład klasyczne muszelki ułożone w kształt gwiazdy, sklejone ze sobą i pomalowane na złoto. Ha!
  • Sprawdzą się też figurki zrobione z masy solnej. Tutaj wszystko zależy od Twojej wyobraźni.
  • Bombki? Na przykład z mandarynek!
  • Ozdoby z drewna to z kolei idealny pomysł, aby do świątecznych przygotowań włączyli się majsterkowicze.

Jak widzisz ekologiczne ozdoby choinkowe wcale nie są trudne do zrobienia. Wymagają trochę czasu i trochę wyobraźni. Ale gwarantują niesamowity efekt. Są przyjazne dla środowiska, biodegradowalne, a często także… pyszne. Nie będą rozkładać się milion lat, zatruwając środowisko. Jak widzisz, mają same zalety. I nie wymiguj się tym, że ich przygotowanie może być czasochłonne. Przecież w Świętach najważniejszy jest czas spędzony z najbliższymi, a nie sześć ciast, bo co ciocia pomyśli, jeśli ich nie będzie!

Wesołych Świąt!

Może Cię także zainteresować