Ekologiczne dekoracje walentynkowe

Walentynki to wyjątkowy dzień, który wymaga specjalnej oprawy. No dobrze, nie wymaga, ale miło jest czuć się wyjątkowo. Dlatego, aby sprawić przyjemność drugiej połówce i uczcić święto zakochanych, zachęcam Cię do przygotowania wyjątkowych ozdób. Ekologiczne dekoracje walentynkowe nie są ani nudne, ani trudne w przygotowaniu.

Podstawą walentynkowych dekoracji oczywiście muszą być kwiaty.

Mogą być cięte – na przykład w formie kilku kolorowych lub czerwonych bukiecików, rozstawionych w domu w fikuśnych wazonikach. Kilka inspiracji w artukule na ten temat (Nieszablonowe wazoniki).

Pamiętaj jednak, że bardziej ekologiczne są rośliny doniczkowe. Zdecydowanie dłużej będą dekoracją wnętrza. Co to może być?

  • Oczywiście roślina walentynkowa, czyli hoya kerrii.
  • Sprawdzi się też typowo walentynkowa róża, ale w niszablonowej odsłonie, czyli miniaturowa doniczkowa wersja klasyki.
  • Lekkiego, romantycznego charakteru dekoracjom na pewno dodadzą typowo wiosenne, kolorowe kwiatki – hiacynty, szafirki czy żonkile. Zbliża się powoli wiosna, więc spokojnie można już znaleźć te rośliny.

Oczywiście możliwości jest mnóstwo! Może zaskoczysz ukochaną osobę… kaktusami udekorowanymi papierowymi serduszkami? To takie nieoczywiste. Pamiętaj, że równie ważna, jak sama roślina jest także doniczka. Zapomnij o plastikowych pojemnikach i postaw na naturalne materiały, łatwo dostępne przedmioty, które mogą zyskać drugie życie oraz ozdoby, które można wykonać samemu. Przykłady? Bardzo proszę!

  • Donice: ceramiczne (ze starych filiżanek, dzbanków), szklane (ze słoików), z wiklinowych koszyków.
  • Ozdoby: jutowy worek i najzwyklejszy sznurek lub kolorowa tasiemka, papierowe serduszka.

Równie ważny jest nastrój

Skoro tło już mamy, to teraz bardzo istotna kwestia – oświetlenia. Nie będę oryginalna. Najlepiej sprawdzą się świece, które dają przepiękne światło i robią nastrój, jak nic innego! Ciekawą dekoracją mogą być tealighty ułożone w pojemniku z wodą, oprócz świec mogą się na niej unosić także kwiaty. Może być na przykład przezroczysta szklanka. Świeczniki możesz wykonać samodzielnie z najróżniejszych przedmiotów, które znajdziesz w domu:

  • Z puszek pozbawionych etykiet przygotujesz eko świeczniki, które możesz ozdobić dziurkami układającymi się w serduszko.
  • Natomiast z  kieliszków do wina – na stole połóż kwiat, nakryj go kieliszkiem, a na górze postaw świeczkę – niesamowity efekt).

Poza tym bardzo fajnie wygląda również rozproszone światło z cotton balls. Radzę natomiast unikać ostrego, górnego światła, które nie sprzyja romantycznemu nastrojowi.

Całości dopełni pięknie zastawiony stół i pyszne jedzenie. Brzmi jak plan idealny?

Czasami mniej znaczy więcej. Nie trzeba dekorować wszystkiego infantylnymi, plastikowymi serduszkami. Niekiedy wystarczy jedynie odrobina fantazji i kilka prostych przedmiotów, które mogą nabrać niecodziennego charakteru.

Może Cię także zainteresować