Wiosenne kwiaty

Każdy ma swoją definicję wiosny. Ale chyba wszyscy się zgodzą, że w pełni przychodzi ona wtedy, gdy kwitną pierwsze kwiaty. Jakie macie typy na najbardziej wiosenne rośliny? Moim zdaniem nie można mówić o początku wiosny bez: krokusów, hiacyntów, szafirków i oczywiście bratków!

Wiesz, jakie są optymalne warunki, w których te wiosenne kwiaty rosną najlepiej? Służę informacją.

Mnie najbardziej urzekają krokusy, rosnące w zwartych grupach. Krokusy najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, na przepuszczalnym podłożu. W marcu warto podsypać je nawozem bogatym w azot.

Z kolei kolorowe hiacynty pachną przepięknie! Warunki, w których rosną najlepiej są zbliżone do krokusów – słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże, nie kwaśne i nie mokre. Warto posadzić je w miejscu osłoniętym od wiatru.

Szafirki rozrastają się bardzo szybko, jeśli tylko posieje się je w słonecznym miejscu, na dobrej glebie. Wymagają regularnego podlewania. Poza tym dobrze jest je podsypać kompostem wiosną. Nie wiem czy wiesz, ale szafirki występują nie tylko w kolorze niebieskim. Można znaleźć odmiany fioletowe, białe i żółte.

Bratki są rekordzistami, jeśli chodzi o długość kwitnienia. Jeżeli wybierzemy egzemplarze o korzeniach dobrej jakości, to mogą kwitnąć nawet do czerwca. Są odporne na niskie temperatury. Występują w różnych kolorach i są prawdziwym zwiastunem wiosny. A do tego wyglądają uroczo!

Wszystkie te wiosenne kwiaty możesz mieć na swoim parapecie, jeśli nie dysponujesz ogrodem. Mam nawet dla Ciebie specjalną radę. Kwiatki nie muszą rosnąć w plastikowych doniczkach. Pomyśl, jak fajnie i nietypowo będą wyglądały w plecionych koszykach lub drewnianych skrzynkach. Możesz też stworzyć rustykalną kompozycję z wykorzystaniem ceramicznych naczyń albo przedmiotów codziennego użytku. Kawiaty w starej konwece? Dlaczego nie?

W takim eko anturażu idealnie nadadzą się też na prezent. W marcu są bardzo popularne imieniny (np. Krystyny i Bożeny). Wiosenne kwiaty w ekologicznych doniczkach mogą być też ozdobą wielkanocnego stołu albo po prostu domowych parapetów. Na pewno ożywią każde wnętrze i wprowadzą do niego zapach wiosny.

Może Cię także zainteresować