Rośliny balkonowe zimą

Rośliny na balkonach i tarasach zdobią je i cieszą nasze oczy przez cały sezon. Dlatego też warto zadbać o nie przed nadejściem zimy. Ponieważ nie zawsze mamy możliwość, aby przechować rośliny w ciepłym miejscu (piwnicy, komórce czy chociażby wziąć je do domu), to dzisiaj kilka pomysłów na to, jak ochronić rośliny balkonowe zimą.

Jak dbać?

Po pierwsze, musimy pamiętać, aby zabezpieczyć zarówno korzenie, jak i część naziemną.

  • Donicę można umieścić na styropianie, co zapewnie jej izolację od spodu. Dobrym pomysłem jest owinięcie jej folią bąbelkową lub innym materiałem pozwalającym na utrzymacie temperatury. Świetnie sprawdzi się też słoma, liście, kora czy trociny.
  • Część naziemna narażona jest przede wszystkim na działanie wiatru, ale i zimowego słońca. Roślinę należy zabezpieczyć przewiewnym materiałem, aby zapewnić jej dostęp do powietrza. Jeśli nie zabezpieczamy szczególnie części naziemnej rośliny, to przynajmniej zadbajmy o osłonięcie jej przed ostrym słońcem oraz wiatrem.

Po drugie,  rośliny w donicach musimy osłonić przed przesuwaniem i przewróceniem przez silny wiatr. Jeśli mamy możliwość, to dobrze przestawić je w osłonięte miejsce

Po trzecie, jeżeli na naszym balkonie mamy rośliny zimozielone, to trzeba pamiętać o ich nawadnianiu. Tutaj zdradliwe mogą okazać się cieplejsze dni i mroźne noce, ponieważ łatwo wtedy o uszkodzenie rośliny.

Więcej o materiałach do zabezpieczenia roślin znajdziesz w artykuje Zabezpieczenie roślin na zimę.

Rośliny balkonowe zimą nie wymagają szczególnych interwencji, pod warunkiem, że zadbaliśmy o nie nieco wcześniej. Dzięki odpowiednim zabezpieczenieniom przetrwają mrozy i będziemy się nimi cieszyć kolejny sezon.

Może Cię także zainteresować