Pożyteczne owady

Nie wszystkie owady to szkodniki. Wręcz przeciwnie! Większość jest bardzo pożyteczna i powinniśmy zabiegać o to, aby zadomowiła się w naszych rabatach. Zarówno w większych ogrodach, jak i miniaturowych balkonowych ogródkach. Nie bójmy się owadów.

Pożyteczne owady

Biedronki, skorki, ważki czy mrówki mogą nam przyjść z pomocą w walce ze szkodnikami (to owady drapieżne). To dzięki nim w Twoim ogrodzie nie będzie np. plagi mszyc lub komarów. Z kolei pszczoły i trzmiele to oczywiście zapylacze – owady, bez których nie zakwitnie żaden kwiat. Oprócz tego, że zapylają rośliny, produkują miód i wosk (pszczoły miodne).

Jak zwabić pożyteczne owady?

Oczywiście, aby zaprosić je do siebie należy stworzyć im sprzyjające warunki. Nie jest to wcale takie trudne. Jednym z najprostszych pomysłów jest zbudowanie domków dla owadów. Jest to dużo mniej skomplikowane niż zrobienie karmnika. Wystarczy kilka pęczków słomy albo trzciny, możemy wykorzystać stare pudełka lub szafki bez drzwiczek (jeśli w szafce wstawimy pionowe i poziome przegródki, to uzyskamy wiele „pokoi”). Domki dla owadów mogą mieć mniej lub bardziej fantazyjne kształty, w związku z tym to idealna dekoracja. Daj się ponieść fantazji, udekoruj swój ogród, a przy okazji zrób coś dobrego dla pożytecznych owadów.

Pomyśl również o poidełku do owadów, to na pewno je zachęci. Stanowiska dla pożytecznych gości ustawiaj w miejscach osłoniętych od wiatru i nasłonecznionych.

Innym sposobem na zwabienie gości do ogrodu jest wysianie roślin, które zachęcą owady do odwiedzin. Pszczoły i trzmiele zwabią wszystkie rośliny miododajne (astry, słoneczniki, wrzos, lawendę). Owady chętnie odwiedzają lipy, drzewa i krzewy owocowe, róże, zioła (bazylia, szałwia, melisa). Można kupić gotową mieszankę roślin lub stworzyć własną kompozycję.

To naprawdę nic trudnego! Pożyteczne owady na pewno odwdzięczą się za gościnę.

Może Cię także zainteresować