Zabezpieczenie roślin na zimę

Czym zabezpieczyć rośliny na zimę? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste pytanie. O stan naszych roślin musimy zatroszczyć się odpowiednio wcześniej. Dzięki temu wiosną będziemy cieszyć się z naszej zielonej oazy, a nie liczyć straty. Warto? Pewnie, że tak!

Na początku stycznia konieczne jest przeprowadzenie zabiegu bielenia drzew. Dzięki niemu światło słoneczne odbija się od pni, które się nie przegrzewają. Jest to o tyle ważne w sezonie zimowym, że słońce pobudza przepływ soków, które nocą mogą zamarzać i rozsadzać korę.

Oprócz mleka wapiennego do bielenia, warto przygotować też inne materiały, które zabezpieczą rośliny.

Przydadzą się:

  • Agrowłóknina – można ją kupić w rolce lub arkuszu. Przepuszcza wodę, światło i powietrze. Jest też lekka, więc nie przygniecie swoim ciężarem delikatnych roślin. Warto się zaopatrzyć chociaż w niewielką ilość.
  • Gałęzie igaków – są ekologiczne (można wykorzystać świąteczne drzewko), przepuszczają powietrze i chronią rośliny przed gryzoniami (kłujące igły). Świetny materiał do wykorzystania w ogrodzie.
  • Jutowy worek – materiał bardzo dobrze zabezpieczy drzewa i krzewy przed śniegiem. Ochroni również przed lodem.
  • Słoma – świetnie trzyma ciepło i przepuszcza powietrze. Bardzo dobrze chroni osłoniętą roślinę. Jej wadą jest to, że często w słomie znajdują schronienie myszy.
  • Słomiana mata – idealna, by ochronić pnie. Przepuszcza powietrze i trzyma ciepło. Do tego można ją wykorzystać wielokrotnie, więc jej zakup jest bardzo opłacalny.
  • Suche liście – świetnie sprawdzą się jako warstwa ochronna dla roślin, których naziemne części zanikają jesienią. Bardziej naturalnego materiału nie można sobie wyobrazić.
  • Tektura – może stanowić dodatkową warstwę ochronną podczas silnych mrozów. W takich przypadkach sprawdza się rewelacyjnie. Trzeba natomiast pamiętać o jej usunięciu, gdy temperatura wzrośnie. Ponieważ pod wpływem wody zrobi się z niej tekturowa pulpa.
  • Trociny – są najbardziej dekoracyjnym materiałem ochronnym. Dobrze sprawdzają się przed domem, w miejscach reprezentacyjnych. Gdy ulegają rozkładowi, wzbogacają ziemię w próchnicę. Mają same zalety.

Jak widzisz, materiały do zabezpieczania roślin są łatwo dostępne, niedrogie i ekologiczne. Pamiętaj, że najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić swoim uprawom jest użycie do zabezpieczenia reklamówek. Folia nie przepuszcza powietrza i Twoje rośliny prawdopodobnie zgniją lub się „zagotują” pod tym materiałem. Także uważaj.

Powodzenia!

Może Cię także zainteresować