Rośliny doniczkowe wiosną

Wiosną przyroda budzi się do życia. Dotyczy to również tych roślin, które rosną w naszych domach, je wiosna dotyczy w tym samym stopniu, co rośliny ogrodowe 😊 Dlatego też marzec, to dobra pora na sezonowe prace… doniczkowe.

Czego wymagają nasze rośliny doniczkowe wiosną?

  • Oczyszczania. Chociaż o tym powinniśmy pamiętać przez cały rok. Na liściach roślin pokojowych gromadzi się mnóstwo kurzy, który należy regularnie usuwać. A zatem przy okazji wiosennych porządków, nie zapomnij również o roślinach.
  • Podlewania. Ponieważ wiosna to okres intensywnego wzrostu, to należy pomóc roślinie. Pamiętaj, by teraz nie przesuszać swoich roślin doniczkowych. Ale też nie przesadzaj – jeśli woda długo będzie stała na podstawce, usuń ją.
  • Usuwania obumarłych liści i łodyg. Usuwaj je jak najszybciej, aby cały rozwój rośliny skupiał się na jej zdrowych częściach.
  • Przesadzania. Wczesna wiosna to dobra pora na zmianę doniczki o jeden rozmiar większą. Nie ma co przesadzać z rozmiarem pojemnika, ponieważ roślina przesadzona do doniczki dużo większej niż poprzednia, zazwyczaj wolniej rośnie. A przecież nie o to chodzi.
  • Nawożenia. To zdecydowanie pomoże roślinom zdrowo rosnąć. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
  • Rozmnożenia. Dużo roślin doniczkowych można rozmnażać przez sadzonki i marzec to zazwyczaj odpowiedni na to moment.
  • Cięcia. Przycięcie rośliny pobudzi jej wzrost, niektóre gatunki są do tego przystosowane idealnie – np. bluszcz. Obfite przycięcie spowoduje intensywniejszy rozrost. Także nie bój się przycinać roślin domowych.

Czy to dużo pracy? Wydaje się, że nie. Są to najbardziej podstawowe zabiegi, które dobrze jest wykonać wczesną wiosną, ponieważ wspomogą rozwój roślin doniczkowych. Ponieważ cieszą nas swoim wyglądem przez cały rok, to warto włożyć odrobinę wysiłku w to, by im pomóc.

A zatem bierzmy się do pracy, bo rośliny doniczkowe wiosną nas potrzebują! Powodzenia!

Może Cię także zainteresować