Przedwiośnie w ogrodzie - od czego zacząć?

Przedwiośnie to ostatnia chwila na przygotowanie się do sezonu. To również czas porządków. Aby nie marnować czasu, dobrze jest zaplanować prace porządkowe na działce. Jak we wszystkich dziedzinach życia, tak i w ogrodzie, dobry plan to podstawa.

Dobry plan

Co zatem powinniśmy robić? Po pierwsze zadbać o glebę. Dobrze jest płytko ją spulchnić, ponieważ bardzo ważne jest przyspieszenie jej nagrzewania, zniszczenie chwastów, a przede wszystkim zatrzymanie wody.

Po drugie, przegląd narzędzi. Bez sprawnego asortymentu ogrodowego nie będziemy w stanie opiekować się naszymi roślinami. Narzędzia należy wyczyścić, naostrzyć (sekatory i nożyce), zwróćcie uwagę czy drewniane trzony przetrwały zimę w dobrym stanie – czy drewno nie spuchło lub nie zaczęło gnić. Obejrzyjcie też doniczki, konewki, węże ogrodowe. Jeśli coś uległo zepsuciu, wyrzućcie, a braki uzupełnijcie. To dobry czas, by na spokojnie rozejrzeć się po sklepach ogrodniczych.

Trzecim punktem obowiązkowym jest przegląd zapasów. Przy okazji wyprawy po narzędzia, będziecie mogli od razu uzupełnić asortyment nasion i środków ochronnych. Ale wcześniej sprawdźcie, co już macie, jak nasiona przetrwały zimę, czy nadają się do wysiewu. Jeśli tak, to po co kupować nowe?

Kolejnym, czwartym punktem obowiązkowym jest spacer po działce i ocena stanu roślin. Trzeba usunąć martwe pędy, resztki owoców i liści. Być może jakieś rośliny wymarzły i będzie trzeba je zastąpić nowymi.

A jeśli planujesz uprawę pod folią lub w szklarni, to punkt piąty jest specjalnie dla Ciebie. Przedwiośnie to też czas na przygotowanie tunelu i szklarni. Czeka Cię mycie, uprzątnięcie ubiegłorocznej uprawy, sprawdzenie konstrukcji. Jeżeli pogoda dopisze, to po tych pracach porządkowych, możesz już brać się za wysiew.

Przedwiośnie to czas na rozruch. Dobrze zaplanowana praca sprawi, że wiosnę przywitasz gotów do działania.

Może Cię także zainteresować