Pierwszy ukwiecony balkon

Nie możesz doczekać się kwiatowych aranżacji na swoim balkonie? Chcesz już w marcu lub kwietniu cieszyć się kolorami? Nic prostszego. Zaraz zdradzę Ci kilka pomysłów na najpiękniejszy balkon wczesną wiosną.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć pracować nad atrakcyjnym efektem wizualnym balkonu już na samym początku wiosny. Po co czekać? Idealnie sprawdzą się rośliny cebulowe, dwuletnie oraz byliny. Jeśli stworzysz z nich kolorowe kompozycje i poświęcisz im odrobinę uwagi, to wszystkie sąsiadki będą podziwiały Twój balkon z zazdrością 😉

Z roślin cebulowych możesz wybrać na przykład kolorowe krokusy, które rozkwitają bardzo wcześnie. Nieocenione okażą się szafirki – drobne, wdzięczne i niewymagające. Inną opcją są kolorowe hiacynty. Możesz wybrać także tulipany, czemu nie? Albo rzadko spotykane na balkonach przebiśniegi, cebulice albo ranniki.

Marzec to dobra pora na wysadzenie bratków. Jest ich tak wiele, że dzięki różnym odmianom możesz stworzyć naprawdę wyjątkową dekorację swojego balkonu. Mogą być większe i mniejsze, w najróżniejszych kolorach i kwitnące w różnym czasie. A zatem Twoje doniczki mogą być pełne tych ślicznych kwiatków przez długie tygodnie, a newet miesiące, rozpoczynając już od wczesnej wiosny. Inną rośliną dwuletnią, idealnie nadającą się na wczesnowiosenne balkonowanie jest stokrotka. I pamiętaj, że nie musi być ona koniecznie biała. Ten kwiat występuje też w kolorze różowym i czerwonym. Rewelacyjnie sprawdzi się też bardzo subtelna niezapominajka.

Z bylin warto przyjrzeć się pierwiosnkom oraz ciemiernikom. Te pierwsze kwitną aż do maja, natomiast drugie mają piękne kwiaty oraz trwałe liście. Dlatego to bardzo dobry wybór.

I jeszcze kilka dobrych rad:

  • Rośliny warto zahartować. Przed wysadzeniem na balkon warto przez kilka dni wystawiać rośliny na kilka godzin na zewnątrz. Ewentualnie nocami przykrywać je włókniną. Pomoże to im się zaaklimatyzować.
  • Rośliny należy przesadzić, ponieważ doniczki, w których je kupujemy są zbyt małe. Sprawdzi się duży pojemnik z otworami na dnie.
  • Gdy jest zimno podłoże długo trzyma wilgoć, więc nie trzeba często podlewać roślin. Chyba, że jest słonecznie.

Pamiętaj, że możesz tworzyć różnorodne kompozycje zestawiając ze sobą albo różne gatunki roślin, albo pobawić się ich zestawieniem kolorystycznym. Dużą rolę może odegrać Twoja wyobraźnia. Dodatkową dekoracją mogą być także pojemniki, w których wysadzisz swoje rośliny. A zatem do dzieła! Pierwszy ukwiecony balkon będzie tej wiosny należał do Ciebie.

Może Cię także zainteresować