Pierwsze wiosną – pierwiosnki

Pierwiosnki to jedne z pierwszych kwiatów, które kwitną wiosną. Stąd pochodzi ich łacińska nazwa Pirimula (primus – znaczy pierwszy), znane są też jako prymule czy prymulki. Jakkolwiek ich nie nazywacie, jestem pewna, że wiecie o jaki kwiatek chodzi.

Pierwiosnki występują w naprawdę wielu odmianach – 500 gatunków to nie byle co! Są to w wielu przypadkach rośliny wieloletnie. Niektóre odmiany mają zaledwie kilka centymetrów, łodygi innych dorastają aż do metra. Występują w umiarkowanych strefach klimatycznych, w Polsce można spotkać siedem odmian tych wdzięcznych kwiatków.

Spośród wielu gatunków da się wybrać takie, które nadają się zarówno do ogrodu skalnego, jak i wilgotnego otoczenia nad wodą oraz po prostu na parapet do doniczki. Wiele odmian idealnie sprawdzi się jako ozdoba kwiatowych rabat. Te kolorowe kwiatki będą się pięknie prezentowały w dużych grupach.

Jeśli chodzi o egzemplarze domowe, to pierwiosnki lubią chłód. Idealnie rosną w temperaturze około 15 stopni Celsjusza, więc mogą być rewelacyjną ozdobą wiatrołapów i ganków. Nie lubią bezpośredniej ekspozycji na światło. Kwitną od przedwiośnia i wymagają regularnego podlewania. Odmiany doniczkowe są dość wrażliwe i często zdarza się, że ich żywot kończy się tuż po przekwitnięciu.

Macie jakieś ulubione pierwiosnki? To bardzo wdzięczne kwiatki, które mogą być piękną dekoracją zarówno wnętrza, jak i ogrodu.

Może Cię także zainteresować