Ostrokrzew

Ostrokrzew to bardzo typowa roślina dla okresu bożonarodzeniowego. Często jest wykorzystywany do dekoracji świątecznych – wianków czy stroików. To obok świątecznej choinki, jemioły i gwiazdy betlejemskiej najbardziej charakterystyczny zielony symbol świąt Bożego Narodzenia. Jak sądzisz?

Ostrokrzewy są bardzo popularne w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Sadzi się je w ogrodach i parkach. W Polsce ze względu na chłodniejszy klimat raczej nie była to tak powszechna roślina. Jednak dzięki odporniejszym na temperatury odmianom, powoli staje się coraz bardziej popularny. Zanim zdecydujesz się, by ostrokrzew zagościł w Twoim ogrodzie, warto wiedzieć, że te krzewy dorastają aż do 4 metrów wysokości. Liście mają ciemnozielony kolor i zakończone są ostrymi ząbkami. Kwiatostany ostrokrzewu są białe albo lekko różowe i można je oglądać w czerwcu. Owoce są drobne, błyszczące i intensywnie czerwone. Utrzymują się aż do wiosny, jeżeli nie zostaną zjedzone przez ptaki.

Ostrokrzew idealnie sprawdzi się jako roślina na żywopłot. Bardzo dobrze toleruje przycinanie. Można z niej nawet tworzyć oryginalne figury. Stanowi też idealne tło dla najróżniejszych kompozycji ogrodowych. Dlatego też warto wykorzystać tę właściwość rośliny i stworzyć własnoręcznie zrobione stroiki, girlandy czy wieńce bożonarodzeniowe. Mogą zdobić ogród, wejście do domu albo jego wnętrze.

Jest wiele możliwości wykorzystania tej pięknej rośliny. Bez wątpienia warto wziąć ją pod uwagę, gdy planuje się założenie ogrodu. Ostrokrzew będzie cieszył przez cały rok. Jest to rewelacyjna roślina zimozielona.

Może Cię także zainteresować