Ogród przyjazny dla owadów

Ogród przyjazny dla owadów może być też ogrodem naszych marzeń. Wcale nie musimy iść na kompromisy organizując go. Wystarczy mądry wybór gatunków.

Wiosną owady lgną do drzew i krzewów owocowych. Ale na pewno owady ściągną też takie rośliny, jak np. bardzo popularny bez (lilak pospolity), jarząb pospolity (zimą jego owoce będą pokarmem dla ptaków – to dodatkowy plus), forsycja czy róże. Ogród przyjazny dla owadów nie może obejść się bez motylego krzewu (budleja Dawida).

Grupą roślin wabiących owady są zioła. Kącik ten nie powinien obejść się bez lawendy i tymianku – sprawdzają się rewelacyjnie. Nie można zapominać też o bylinach. Warto zadbać o obecność zarówno tych kwitnących wczesną wiosną (rośliny cebulowe), jak i późnym latem (astry). Ogród przyjazny dla owadów może być pełen polnych kwiatów – maki, koniczyny, chabry bardzo szybko ściągną pożytecznych gości do nas.

Wybierając rośliny do ogrodu czy na balkon warto zwrócić uwagę nie tylko na ich urodę czy funkcjonalność dla nas. Dobrze jest wybierać takie rośliny, które będą wabiły pożyteczne owady. Miododajne gatunki bez wątpienia ułatwią życie pszczołom czy trzmielom. Nie zapominajmy o nich!

Może Cię także zainteresować