Nietypowy warzywnik

Warzywa z własnego ogródka to marzenie wielu, chociaż nie każdy ma miejsce na uprawę. Ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem są wyniesione grządki, które pozwalają na uprawę warzyw w nietypowy sposób oraz w… niestypowych miejscach. Jednym słowem – nietypowy warzywnik.

Jak założyć wyniesione grządki?

Idealnie sprawdzą się skrzynie (gotowe lub wykonane samodzielnie). Skrzynie albo nie powinny mieć dna, albo mieć dno perforowane. W przypadku, gdy nie decydujemy się na skrzynię z dnem, warto rozważyć ułożenie na spodzie grubej siatki, ponieważ ochroni ona nasze warzywa przed kretami. Na samym spodzie skrzyni układa się grubą warstę drenażu, rozdrobnione gałęzie i dopiero żyzną ziemię.

Rozmiar skrzyń zależy od tego, co chcemy uprawiać. Oraz oczywiście od możliwości przestrzennych. W naszym nietypowym warzywniku możemy  uprawiać wszystko. Nie mniej jednak odradza się uprawę szparagów i rabarbaru – zbyt obszernie rozrastają się części podziemne tych roślin.

Zalety wyniesionych grządek

  • Plony dojrzewają szybciej.
  • Łatwiej przy nich pracować – nie trzeba pracować w pozycji pochylonej ani na kolanach.
  • Można uprawiać warzywa nawet na balkonie.
  • Łatwo przykryć uprawę w razie niskich temperatur.

Możesz sobie bardzo ułatwić pracę w warzywniku dzięki zaprojektowaniu skrzyń z ławeczkami na brzegach. To bardzo praktyczne rozwiązanie.

Jak widzisz założenie warzywnika wcale nie musi być skonplikowane. Własne warzywa nie muszą być też zarezerwowane tylko dla osób, które mają ogród lub działkę. Na skalę dostosowaną do możliwości przestrzennych można mieć swój ogródek z pysznymi warzywami albo aromatycznymi ziołami.

Mam nadzieję, że i Ty możesz pozwolić sobie na choćby najmniejszy nietypowy warzywnik i pozwolisz się zainspirować do założenia go w swoim ogrodzie lub na balkonie. Powodzenia!

Może Cię także zainteresować