Minidrzewka

Nie masz rozległego ogrodu, ale chcesz stworzyć sobie chociaż jego namiastkę? Pozwól, że Ci coś podpowiem 😊 Oryginalną oraz bardzo praktyczną ozdobą Twojego malutkiego ogródka, tarasu lub nawet balkonu może być… miniaturowe drzewko.

Niestety wielu z nas cierpi na brak miejsca – niewielkie są miejskie ogródki, tarasy są tylko substytutem ogródków, a balkony, no cóż…, pozostawiają wiele do życzenia. Ratunkiem na niedostatek miejsca mogą okazać się krzewy formowane na kształt drzewek. Wiesz jak to działa? Pienne (czyli miniaturowe drzewka) to rośliny szczepione na pniu. Ozdobny krzew szczepi się na pniu rośliny, stanowiącej podkładkę. Ponieważ miejsce szczepienia może znajdować się na różnych wysokościach, to jedna odmiana może występować w różnych rozmiarach.

Jeśli zdecydujesz się na takie miniaturowe drzewko, to musisz pamiętać o tym, aby usuwać z pnia odrosty. Ważna uwaga – one mogą wyrastać także z korzeni. Gwarantuje to utrzymanie drzewka w dobrej kondycji.

Jakie miniaturowe drzewko masz do wyboru? Możliwości jest wiele. Możesz zdecydować się na coś typowego, jak na przykład różę na pniu, pienny bez, świetnie wygląda migdałek albo cyprysik. Ale opcją są też różne niestandardowe odmiany. Rewelacyjnie na pniu wygląda hortensja bukietowa o limonkowych kwiatkach. Ślicznie pachną kwiaty lilaka Meyera. Efektownie będzie prezentować się w Twoim mini ogródku orszelina zwyczajna, to mało znana, ale bardzo ciekawa roślina. Jesienią jej liście będą pięknie zmieniały kolory.

Dużą zaletą miniaturowych drzewek jest to, że nie rozrastają się przez kolejne lata. Poza tym są bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Nie sprawiają też problemów podczas uprawy. Hmm… wygląda na to, że pienne mają same zalety 😉

Bardzo polecam miniaturowe drzewka do miniaturowych ogródków.

 

Może Cię także zainteresować