Lilie nie tylko w ogrodzie

Uwielbiasz lilie, ale dysponujesz tylko niewielkim balkonem? To żadna przeszkoda. Wbrew pozorom lilie można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach. Ważne, by o nie odpowiednio zadbać. Wtedy będą śliczną ozdobą balkonu.

Jeśli już ktoś decyduje się na uprawę lilii w doniczce, to zazwyczaj wybiera odmiany niskie. Zupełnie niepotrzebne ograniczenie. Spokojnie możesz zdecydować się również na odmianę wysoką – na pewno będzie oryginalnie. Pamiętaj tylko, aby rośliny stabilizować.

Bez względu na to, którą odmianę wybierzesz, przygotuj się do tej uprawy. Potrzebny jest pojemnik, z reguły wystarczy donica o wysokości około 30 cm i odpowiedniej pojemności. Poniżej cebuli powinno być około 10-15 cm ziemi. Jeśli zdecydujesz się na wysoką roślinę, to pamiętaj o tym, aby pojemnik był stabilny i dość ciężki. Na dnie niezbędny jest drenaż. Wybierz żyzne, przepuszczalne podłoże. Cebule należy wysadzić na przełomie marca i kwietnia, czyli tak samo, jak w przypadku kwiatów ogrodowych (to znaczy, wysadzanych do gruntu). W jednej donicy możesz wysadzić więcej niż jedną cebulę. Rozstaw pomiędzy poszczególnymi cebulami powinien być równy ich dwukrotnej szerokości. Od razu przy sadzeniu możesz podlać rośliny nawozem o przedłużonym działaniu. Wspomoże to ich wzrost.

Jak pielęgnować lilie w donicy? Musisz pamiętać o podlewaniu. Podłoże przez cały czas powinno być wilgotne, ale nie mokre. Wysokie lilie zabezpiecz przed złamaniem i… już. Możesz cieszyć się tymi pięknymi kwiatami na swoim balkonie.

Nic trudnego, prawda? Lilie to naprawdę bardzo wdzięczne kwiaty o pięknych kielichach. Ponieważ występują w wielu kolorach, można z nich stworzyć naprawdę oryginalne dekoracje. Za odrobinę uwagi lilie odwdzięczą się pięknym wyglądem oraz niesamowitym zapachem.

Jestem bardzo ciekawa Waszych aranżacji z lilią w roli głównej.

Może Cię także zainteresować