Kiedy przesadzić storczyki?

Storczyki są niezwykle popularne i przepiękne. Aby cieszyły oczy przez długi czas wystarczy tylko odrobina pracy. Wbrew pozorom wcale nie są to takie wymagające rośliny. Jeśli masz na je na swoim parapecie i zastanawiasz się, kiedy przesadzić storczyki, to chyba mogę Ci coś podpowiedzieć.

Orchidee wymagają nowego pojemnika tylko w trzech przypadkach. Po pierwsze, jeżeli zdarzyło Ci się je przelać i korzenie zaczęły gnić. Wtedy nie ma rady. Przegnite części trzeba obciąć, a zdrową roślinę przenieść do nowego podłoża. I następnym razem uważaj 😊 Rany posyp proszkiem z węgla drzewnego. Wielkość donicy może pozostać bez zmian. Po drugie, jeżeli korzenie ewidentnie nie mieszczą się w donicy. Większe naczynie zagwarantuje lepszy rozwój. I po trzecie, jeżeli podłoże uległo rozkładowi. W tym wypadku również nie jest konieczna większa doniczka, kluczowe jest nowe podłoże, które zapewni roślinie zdrowy wzrost.

I tyle. Kiedy przesadzić storczyki? Donice powinny się zwiększać mniej więcej co dwa lata. Najlepszą porą jest wczesna wiosna. Bądźcie zatem czujni 😉 Nie należy natomiast przesadzać orchidei, gdy kwitnie. Jeżeli awaryjnie musimy zmienić jej podłoże, to dobrze jest ściąć kwiaty. Gwarantuje to dobry wzrost korzeni i szybszą adaptację w nowym miejscu.

Pamiętaj, że storczyki źle tolerują wodę wodociągową, ponieważ jest za twarde. Podlewaj je wodą filtrowaną lub odstaną. Jeśli chodzi o podłoże, to korzenie potrzebują kontaktu z powietrzem, więc odpadają wszelkie mieszanki dla roślin doniczkowych. Sprawdzają się natomiast: kora, łupiny kokosa, węgiel drzewny.

Mam nadzieję, że Twoje storczyki są piękne! Jeśli chcesz im jeszcze pomóc, skorzystaj z moich porad.

Może Cię także zainteresować