Egzotyczne rośliny w Twoim domu

Marzą Ci się egzotyczne podróże w ciepłe kraje? A może stworzysz sobie namiastkę egzotycznego raju we własnym domu? I wcale nie chodzi mi o domowe spa z olejkami o tropikalnych zapachach oraz wymyślnych właściwościach. Proponuję Ci kilka oryginalnych gatunków roślin, które bez wątpienia wprowadzą do Twojego domu powiew egzotyki.

Wiele gatunków, postrzeganych kiedyś, jako awangardowe, jest dzisiaj stosunkowo łatwo dostępnych. Nawet, jeżeli nie znajdziesz sadzonek, to możesz kupić nasiona wymarzonej rośliny. Niestety, uprawa takich gatunków nie zawsze jest łatwa. Rośliny tropikalne wymagają specyficznych warunków i specjalnego traktowania.

Egzotyczne propozcyje

Po pierwsze, rośliny cytrusowe potrzebują stanowisk dobrze nasłonecznionych, nieustannie wilgotnej ziemi i dodatkowego zraszania. Za włożony wysiłek odwdzięczą się jednak owocami – cytrynami lub pomarańczami. Prawda, że warto? Tym bardziej, że niestety niewiele roślin egzotycznych w domowych warunkach może wydać plon.

Drugą ciekawą rośliną może okazać się wanilia. Wiesz, że jest to pnącze z rodziny storczyków? Jeśli zatem masz doświadczenie w uprawie storczyków, to bez problemu poradzisz sobie i z wanilią. Roślina ta wymaga jasnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz wysokiej wilgotności powietrza. Muszę Cię jednak zmartwić, gdyż raczej nie uda Ci się wyhodować wanilii, którą później można wykorzystać w kuchni. Otóż do zapylenia tej rośliny niezbędne są tropikalne pszczoły albo kolibry. Szkoda, prawda?

Inną ciekawą rośliną możliwą do wyhodowania w domu jest awokado. Po zjedzeniu owocu, oczyść pestkę i wsadź ją do naczynia z ciepłą wodą na dwie doby. Niezbędne jest ciemne miejsce. Następnie trzeba usunąć brązową skórkę z pestki i ułożyć pozostałą część na gazie rozciągniętej na słoiku z wodą. Trzecia część pestki powinna być zanurzona w wodzie. Nasiono potrzebuje ciepłego i ciemnego miejsca – po tygodniu powinny pojawić się pierwsze korzenie.Ale to jeszcze nie jest sygnał do przesadzenia. Należy zrobić to dopiero wtedy, gdy słoik wypełni się korzeniami. Może i potrzebne jest trochę zachodu, ale przecież warto.

Kolejną egzotyczną propozycją jest kawowiec. Do jego wyhodowania niezbędne są świeże nasiona. Nie świeżo palone 😉 Oczekiwanie na pierwsze kwiaty wynosi mniej więcej 3 lata. Zła wiadomość jest taka, że w warunkach domowych trudno jest o zawiązanie się kwiatostanów. Czyli marna szansa na owoce. Kawowiec najlepiej rośnie w miejscach widnych, potrzebuje częstego zraszania oraz żyznego podłoża.

Pamiętaj proszę, że nie wszystkie egzotyczne rośliny są trudne w uprawie. Na pewno nie należy się ich bać.

Może Cię także zainteresować