Suszona lawenda na 4 sposoby

Zastanawiasz się do czego przyda Ci się suszona lawenda? Mam dla Ciebie 4 sprawdzone sposoby na wykorzystanie tej świetnej rośliny.

Lawenda jest rośliną o przepięknym zapachu. Jej właściwości są znane od wieków, stosuje się ją zarówno w kosmetykach, jak i w kuchni. Ususzona roślina zachowuje swoje właściwości, dlatego nie warto się jej pozbywać. Co możesz z nią zrobić?

Po pierwsze suszona lawenda włożona do materiałowego woreczka ochroni ubrania w Twojej szafie przed molami. Owady unikają tego zapachu. Jest to bardzo ekologiczny sposób na zabezpieczenie się przed tymi niechcianymi gośćmi.

Po drugie możesz osłodzić sobie herbatę… lawendowym cukrem. Albo użyć go do ciast i deserów. Ten patent na pewno zaskoczy Twoich gości! Oczywiście nie tylko lawendę można wykorzystać do aromatyzowania cukru, ale pamiętaj o tym, że ta roślina świetnie się do tego nadaje. Przepis jest banalnie prosty wystarczy wymieszać cukier z kwiatami lawendy i odstawić na co najmniej 2 tygodnie, by zyskał kwiatowy aromat.

Po trzecie to ekologiczny patent na komary. Jeżeli owady nie dają Ci spokoju podczas wieczorów z książką, to dorzuć do świecznika kilka gałązek suszonej lawendy. Jej zapach odstraszy komary oraz meszki. Możesz śmiało wrzucić garść suszu do ogniska albo kominka. Proste, ekologiczne i skuteczne!

Po czwarte napar z suszonej lawendy ukoi ból gardła, ponieważ roślina ma właściwości antybakteryjne. Zaparzaj susz przez 15 minut i pij jak herbatkę. Pyszny oraz naturalny sposób na przeziębienie.

 

Oczywiście to tylko niewielka część zastosowań tej magicznej rośliny, jaką jest lawenda. A Ty do czego jeszcze jej używasz?

Może Cię także zainteresować