Co zrobić z choinką po świętach?

Co zrobić, gdy choinka po świętach zawadza, zamiast cieszyć? To pytanie każdego roku zadaje sobie mnóstwo osób. Bo drzewko jest absolutnie niezbędnym elementem Bożego Narodzenia. Zazwyczaj zadajemy sobie mnóstwo trudu, szukając choinki idealnej, a znajdując ją, pękamy z dumy i ustawiamy na honorowym miejscu. Pięknie ją przystrajamy i obudowujemy szczelnie misternie zapakowanymi prezentami. Niestety, kiedy magia świąt się kończy, pojawia się całkiem przyziemny problem.

Najmniej kłopotu mają ci, którzy zdecydowali się na drzewko… sztuczne. Po protu schowają je do kartonu, wyniosą do piwnicy/garażu/na strych i wyciągną za rok.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ciętego drzewka, to nie zostaje Ci nic innego, jak wyniesienie go na śmietnik (zostanie prawdopodobnie odebrana jako odpad gabarytowy). Szkoda, prawda? To zastanów się czy może do czegoś Ci się jeszcze nie przyda. Gałęzie możesz wykorzystać do przykrycia roślin ogródkowych lub doniczkowych. Ale pamiętaj, że wykorzystasz tylko te, które jeszcze nie straciły igieł. Jeśli nie masz upraw do ratowania przed mrozem, to możesz cięte drzewko rozdrobnić i wykorzystać jako kompost pod przyszłe uprawy. Przebiegłe, prawda? Zielone gałązki nadal mogą pełnić funkcje ozdobne w różnego rodzaju stroikach czy innych dekoracjach w domu lub na zewnątrz. Nie wątpię, że wymyślisz coś pięknego (kilka inspiracji może znajdziesz tutaj).

A co zrobić z choinką doniczkową? Prawdopodobnie masz taki pomysł, by wysadzić ją do ogrodu. Świetnie, ale proszę Cię o odrobinę cierpliwości. Nie możesz tego zrobić od razu, gdyż rozhartowane drzewko zamarznie. Jesteście skazani na swoje towarzystwo do wiosny. Serio. Kiedy zrobi się cieplej i rozmarnie ziemia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby choinkę wyeksmitować. Oczywiście przeniesienie choinki nie musi oznaczać przesadzania jej do ogrodu. Może zostać w pojemniku i być dekoracją balkonu, tarasu, podjazdu.

Mam nadzieję, że już wiesz co zrobić, gdy choinka po świętach przestaje już być potrzebna. A tymczasem ciesz się swoim pięknym drzewkiem, ponieważ następne święta za rok!

Może Cię także zainteresować