Rośliny na smog

Przyszły chłodniejsze dni, a wraz z nimi powrócił problem smogu. To nie jest tak, że możesz powiedzieć, że ten problem Cię nie dotyczy. On dotyka każdego. Smog jest również w Twoim domu. Ale to nie znaczy, że nic nie możesz zrobić. Jak walczyć ze smogiem w domu? Czy remedium będą okna zamknięte przez całą zimę? Oczywiście, że nie. Zresztą byłoby to przecież niedorzeczne.

Rośliny oczyszczające powietrze

Niezastąpionym orężem z zanieczyszczeniem okażą się… rośliny oczyszczające powietrze. Jakie gatunki są najbardziej skutecznymi filtrami?

  • Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w stale wilgotnym podłożu, warto też pamiętać o czyszczeniu jego liści z kurzu. Wtedy jego uprawa jako rośliny antysmogowej da najlepsze rezultaty.
  • Dracena nie sprawia wielu trudności. Lubi być zraszana, ale podlewać wystarczy ją raz w tygodniu (zimą nawet rzadziej).
  • Fikus to bardzo popularna roślina doniczkowa. Występuje w wielu odmianach i na pewno każdy znajdzie spośród nich coś idealnego dla siebie.
  • Szeflera – wymaga nieco uwagi, bardzo lubi zraszanie, nawet kilka razy w tygodniu.
  • Zielistka – rewelacyjnie sprawdzi się w domu zabieganych właścicieli. Nie ma wielkich wymagań, właściwie sama rośnie. Nawet susza nie jest jej straszna. Chociaż nie przesadzaj…
  • Wężownica (zwana też językiem teściowej) – jest niewymagająca. Idealnie nadaje się do sypialni, ponieważ poza właściwościami absorbującymi zanieczyszczenie, nocą produkuje tlen. Aby naprawdę dobrze wykorzystać jej właściwości, potrzeba 6-8 roślin w pomieszczeniu.

Zanieczyszczone powietrze ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie wrażliwe są dzieci oraz osoby starsze. Aby zadbać o domowników, wystarczy, że stworzysz w swoim domu zieloną oazę. Proponuję, aby rośliny na smog ustawiać na parapetach, wtedy stworzą one naturalną barierę dla zanieczyszczeń. Pamiętaj również, że jeden gatunek może sobie nie poradzić. Ale już kilka bez wątpienia podniesie jakość powietrza w Twoim domu.

Powodzenia!

Może Cię także zainteresować